Festiwal Pogranicza "Kartaczewo 2009"
Gołdap, 09-08-2009


Tegoroczne "Kartaczewo" znacznie się różniło o tych, które odbywały się w poprzednich latach. Być może powodem lepszej organizacji imprezy był fakt wpisania jej w kalendarz imprez regionalnych samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku nie brakowało kartaczy, dzięki wyłączeniu jednej ulicy uczestnicy nie zadeptywali się, konkursy były rozegrane na z góry ustalonych zasadach, a i na ich wyniki nie trzeba było czekać godzinami, jak w ubiegłym roku. Jedynym mankamentem rzucającym się w oczy publiczności były pełne śmietniki, których nikt przez cały dzień nie opróżniał.

Oficjalnie wszystko rozpoczęło się o 14, z godzinnym opóźnieniem. Zebranych powitał burmistrz Marek Miros, po nim glos zabrali też wojewoda Marian Podziewski, starosta Jarosław Podziewski i członek zarządu województwa Jarosław Słoma. W między czasie odbywał się już główny konkurs na najlepsze kartacze. Wystartowało w nim siedem firm. Każda otrzymała mięso oraz ziemniaki i korzystając z własnych przypraw na oczach widzów musiała ugotować potrawę dnia. Kartacze oceniało jury w składzie Grzegorz Russak, prof. Jerzy Borowski, Mariusz Bojarowicz i Igor Hutnikiewicz. Za najlepsze uznali oni te przygotowane przez Andrzeja Kwaśniewskiego z gołdapskiego baru Jędruś. Drugie miejsce przypadło firmie "Janczes" z Gołdapi, trzecie barowi "Młyn" z Bań Mazurskich. Równolegle odbywał się także konkurs na najlepsze kartacze domowe. Startujące gospodynie przygotowały je wcześniej we własnych kuchniach. Oceniała je uczestnicząca w "Kartaczewie" publiczność. Najsmaczniejszymi okazały się te, które przygotowała Eugenia Rudziewicz z Jabłońskich. W trakcie imprezy odbyły się też Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy. Oto wyniki:

kategoria: młodzież w wieku 15-18 lat (1 kartacz): 1. Sylwester Kalina (Węgorzewo) czas: 0:13,0 * 2. Kamil Jadeszko (Gołdap) * 3. Adam Radziewicz (Gołdap)

kategoria: kobiety (1 kartacz): 1. Teresa Perżyło (Gołdap) czas 0:28,4 * 2. Zofia Grzybowska (Gołdap) * 3. Weronika Kisielewska (Gołdap)

kategoria: mężczyźni (2 kartacze): 1. Krzysztof Gorlo (Kowale Oleckie) czas 1:09,0 * 2. Artur Grym (Gołdap) * 3. Paweł Mazalewski (Gołdap)

Podczas "Kartaczewa" wystąpiły też ludowe zespoły muzyczne z sąsiednich miejscowości. Obecni mogli również zrobić zakupy na stoiskach z rękodziełami, różnego rodzaju produktami spożywczymi (dostępne były miedzy innymi miód, sękacz, wędliny, pieczywo). Stanowisko ze swoimi pracami miała też znana, gołdapska malarka Cecylia Buczyńska-Buza, której obrazy przyciągały oko wielu uczestników imprezy. Na zakończenie "Katraczewa" wystąpił "Kwartet Rampa".

źródło: GOŁDAP.INFO 
Fotografie zamieszczone na tych stronach stanowią moją własność. Ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione.
JACEK RAKOWSKI *** tel. 504-475-522 *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2008-2010