"Na ścieżkach wspólnej historii" - spotkania młodzieży z Polski, Izraela, Rosji i Niemiec
Gołdap, 26-07-2009


Od 24 lipca do 4 sieprnia trwały tegoroczne spotkanie młodzieży z Givat Shmuel (Izrael), Stade (RFN) i Gołdapi. Goście zwiedzają tereny powiatu gołdapskiego oraz ciekawe miejsca w Polsce. W planie są wizyty między innymi w Warszawie, Krakowie, Oświęcimiu, Brzezince i Wieliczce. W niedzielę 26 lipca w urzędzie miejskim odbyło sie uroczyste spotkanie, w którym poza młodzieżą i ich opiekunami wzięli udział także przedstawiciele młodzieży z Dubnej w Rosji, ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, atache d.s. kultury konsulatu RFN w Gdańsku Gerd Fersteseifer, reprezentujący ambasadę Federacji Rosyjskiej minister Dmitrij Polański oraz członek zarządu województwa Jarosław Słoma.

- W 1990 roku po utworzeniu w Polsce samorządowych gmin, Gołdap nawiązała kontakty z niemieckim miastem Stade - powiedział witając gości burmistrz Marek Miros. - Podczas mojego spotkania z burmistrzem Stade Jürgenem Schneiderem w 1991 roku padła propozycja, aby dotychczasowe dwustronne kontakty młodzieżowe rozszerzyć na izraelskie miasto Givat Shmuel, z którym Stade nawiązało współpracę na początku lat osiemdziesiątych. Wyraziliśmy zainteresowanie tym pomysłem przede wszystkim dlatego, że jesteśmy zwolennikami otwartości, wzajemnego poznania się, wyjaśnienia sobie skomplikowanej historii i pozbywania się uprzedzeń. Doszliśmy do wniosku, że najlepszą formą wyjaśnienia sobie tych problemów mogą być spotkania młodzieży - przedstawicieli narodów. Łączy je dobra i zła historia, która przez wiele stuleci kształtowała odrębność, obyczaje i kulturę poszczególnych krajów.

Zdaniem ambasadora Izraela niedzielne spotkanie to kwadratowy dialog. Zvi Rav-Ner uważa, że wymiana młodego społeczeństwa to najlepsza walka ze stereotypami. Młodzież podczas pobytu w Gołdapi mieszka u swoich rówieśników. Między sobą porozumiewa się po angielsku. Niektórzy, jak Karolina Cecot z Niemiec, zna też język polski. Zawdzięcza to polskim rodzicom z Wałbrzycha, którzy przed wieloma laty wyemigrowali za zachodnią granicę.

- Brałam udział w tej wymianie w Niemczech i Izraelu - mówi 17-letnia Karolina. - Bardzo mi się to podoba. Miło jest spotykać ludzi w swoim wieku z innych krajów. Oni się od nas w ogóle nie różnią, są tacy sami jak my.

Po spotkaniu w urzędzie miejskim jego uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, przy obeliskach na cmentarzu żydowskim i niemieckim oraz na wojennym cmentarzu we Wronkach. Goście obejrzeli też panoramę Gołdapi z wieży ciśnień na ul. Suwalskiej, a następnie pojechali na Bezkrwawe Safari państwa Rudziewiczów.

źródło: GOŁDAP.INFO 
Fotografie zamieszczone na tych stronach stanowią moją własność. Ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione.
JACEK RAKOWSKI *** tel. 504-475-522 *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2008-2010