"Zima i bezpieczne ferie" - przedstawienie i pogadanka edukacyjna z policjantami w SP3
Gołdap, 28-01-2009


W środę 28 stycznia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 dzieci z klas 2C i 3A pod opieką Joanny Pień i Małgorzaty Chojnowskiej wystawiły przedstawienie zatytułowane "Zima i bezpieczne ferie". Inscenizację obejrzeli najmłodsi uczniowie ze szkoły oraz zaproszone dzieci z przedszkola samorządowego. Młodzi aktorzy pokazali, w jaki sposób należy spędzać ferie, by było to bezpieczne. Wyjaśniły rówieśnikom, że nie należy na przykład jeździć po nieznanych, zamarzniętych zbiornikach wodnych, że nie należy zjeżdżać na sankach wprost na jezdnię. Po występach młodych aktorów obecni na sali policjanci asp. Artur Matysiak i post. Marta Anuszkiewicz przeprowadzili pogadankę na temat właściwych zachowań w nietypowych sytuacjach. Dzieci z wielką uwagą słuchały, gdzie należy zadzwonić, gdy dzieje się coś niedobrego, jak należy sie przedstawić dyżurnemu policji i wytłumaczyć gdzie się mieszka. Okazało się, że wiele maluchów doskonale to wiedziało. Całemu spotkaniu przyglądał się , przeprowadzający w tym czasie kontrolę w szkole Marek Roszkowski, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku.

- To wy jesteście największym skarbem swoich rodziców. - mówił do dzieci. - Musicie zrobić wszystko, by ten skarb wrócił bezpiecznie po feriach do szkoły.

Marek Roszkowski uważa, że takie przedstawienia mają duże oddziaływanie na dzieci. Jego zdaniem klasy, które je przygotowały, dokładnie zapamiętają przekazywane treści. Również pozostałe dzieci z większą łatwością przyswajają zasady bezpiecznego zachowania, jeśli przekazują im tą wiedzę ich koledzy i koleżanki.

Wizyta w szkole policjantów ma też związek z prowadzoną obecnie przez funkcjonariuszy akcją "Bezpieczne ferie", która został podzielona na dwa etapy. Pierwszy polega właśnie na wizytach miedzy innymi w szkołach, podczas których przeprowadzane są pogadanki dotyczące form bezpiecznego wypoczynku, zasad korzystanie ze sprzętu zimowego na górkach i zamarzniętych zbiornikach wodnych. W drugim etapie obecnie prowadzonym kontrolowane są miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży oraz środki lokomocji, którymi są one przewożone. Policjanci apelują, aby bez żadnych skrupułów informować ich o możliwych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia najmłodszych mieszkańców Gołdapi. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 087-615-54-00 lub 997.

źródło: GOŁDAP.INFO 
Fotografie zamieszczone na tych stronach stanowią moją własność. Ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione.
JACEK RAKOWSKI *** tel. 504-475-522 *** Wszelkie prawa zastrzeżone *** Copyright © 2008-2010